Grup Fitness Eğitmenliği

Blue Vision Fitness Akademi, temel egzersiz bilimlerini ve tüm grup fitness dersleri için dünya çapında geçerli prensipleri bilen, genel popülasyonun ihtiyaçlarına yönelik güvenli ve etkili grup fitness dersleri programlayabilen ve uygulayabilen, profesyonel ve mesleki ilkelere sadık, öğrenmeye ve gelişime açık, Grup Fitness Eğitmenleri yetiştirerek sektöre yararlı olmayı hedefliyor. Grup Fitness konusunda eğitim kadrosundaki akademisyenler ve profesyonel eğitmenler ile birlikte, bu amaca hizmet eden özgün, sektörel standartları temsil edecek bir mesleki gelişim programı sunuyor.

Fitness Akademi Grup Fitness Eğitmenliği programı Türkiye’nin İlk ve Tek EREPS onaylı grup fitness eğitim kursudur. Programdan başarı ile mezun olan öğrenciler EREPS Group Fitness Instructor QF Level 3 sertifikası almaya hak kazanırlar. Bu sertifika ile Dünya’nın 36 farklı ülkesinde Grup Fitness Eğitmeni olarak kanunen çalışabilirler. Eğitim Programı aynı zamanda Fitness Akademi’nin Amerika Partneri olan National Council on Strength&Fitness (NCSF) tarafından onaylıdır.

Grup Fitness, bir çok farklı dersin temelini oluşturur. Grup Fitness ile uzmanlaşarak verebileceğiniz derslerden bazıları;

Kuvvet Dersleri

 • CrossFit
 • Bootcamp
 • Sports Conditioning
 • LesMills BODYPUMP™

Beden - Zihin Dersleri

 • Pilates
 • Yoga
 • Taichi
 • Quigong

Dans Fitness Dersleri

 • Zumba®
 • Quidance, Barre
 • Massala
 • Bangra®

Ekipmana Bağlı Dersler

 • TRX®
 • Kettlebell Conditioning
 • ViPR®
 • BOSU®
 • Sandbells®

Kardiyovasküler Fitness

 • Spinning®
 • Schwinn®
 • LeMond®
 • Kickboxing
 • Step
 • Aquafitness
 • Piloxing®

Neden Grup Fitness?

Grup Fitness dersleri birçok kişinin fitness ile ilk karşılaştığı yerlerdir. Bir eğitmenin aynı saat içinde maksimum kişiye fayda getirebilmesini sağladığı için bire bir antrenmana göre avantajlıdırlar. Bunun yanında üyelerin belli bir saatte düzenli aynı tür egzersizi yapma alışkanlığını geliştirmeleri, sosyal bir ortam sağlaması, tek tek katılımcılar için daha ekonomik olması gibi avantajları da grup fitness derslerini çok özel kılar. Grup derslerinde eğitmen ile öğrenci arasında güven ilişkisi kurulmasını kolaylaştırdığından, bireysel antrenmanlara geçmek isteyecekler için verimli bir temel hazırlar.

Grup dersleri isim ve içeriklerinden de görüleceği şekilde farklı amaçlara hizmet edecek şekilde programlanır. Kardiyovasküler fitness, kuvvet veya dayanıklılık geliştirmeye yönelik antrenmanlar, fonksiyonel antrenmanlar, esneklik ve denge gibi tüm fitness unsurlarından bir veya birkaçı aynı anda grup formatında uygulanabilir. Farklı zorluk seviyelerinde ve farklı zevklere hitap edecek şekilde veya tercih edilen ekipmanları kullanacak şekilde yaygın ders formatları oluşmuştur.

Temel Grup Egzersiz Sertifikası, Grup Fitness Eğitmeni olmak isteyenlerin genel sağlıklı popülasyona ve özel ihtiyaçları olan gruplara yönelik güvenli ve etkili grup egzersiz programlarını planlamaları ve uygulamaları için gerekli bilgi ve becerileri kazandırmaya yöneliktir. Kendi özgün derslerini vermek isteyen eğitmenler için olduğu kadar, hazır koreografili dersleri vermek isteyen eğitmenlerin de ihtiyaçlarına uygundur.

Zumba®, Bosu, Pilates, BodyBar gibi kendine özgü fitness sistemlerinin talep görmesi ve bu derslerin yaygınlaşması birçok kişinin bu sektöre adım atmasına da yardımcı oluyor. Kısa süreli eğitimlerle aldıkları bu sertifikaların ötesinde profesyonelleşmek isteyen eğitmenler, daha kapsamlı programlarla yaptıkları işte farklılık yaratabilir, diğerlerinin arasından sıyrılabilirler. Grup Fitness Eğitmenliği konusunda daha yetkin olarak, bir uygulayıcının ötesinde, ders programı yapabilen ve her tür dersi verebilecek alt-yapıya sahip bir eğitmene dönüşebilmek mümkün.

Eğitim Konuları

Tüm fitness profesyonellerinin bilmesi gereken temel Anatomi, Kinesiyoloji, Biyomekanik ve Egzersiz Fizyolojisi konuları, ağırlıklı olarak aerobik-fitness’a ilişkin temel bilgiler,
Beslenmeye ilişkin genel bilgiler, sağlıklı beslenmeye ilişkin üyelerin bilmesi gereken, kullanabilecekleri yaklaşımlar,
Egzersiz ortamında istenmeyen durumlara karşı alınabilecek önlemler ve ilk yardım gibi acil durum eylem planları,

Tüm eğitmenlerin sahip olması gereken temel becerileri içerir. Egzersiz prensipleri, sağlık ve fitness bileşenleri, grup egzersiz ders formatı ve bileşenleri,
a. Grup Egzersizinde Program Dizaynında standartlar ve temel ilkeler,
b. Koreografi, müzik kullanımı,
c. Dersin yoğunluğunun ayarlanması
d. Ders sırasında iletişim, motivasyon, ‘cueing’
e. Amacına uygun doğru egzersiz ve ekipman seçimi

Farklı modalitelerdeki grup fitness ders türleri ve bunların gerektirdiği özgün prensipler, eğitim teknikleri ve beceriler daha detaylı olarak görülecektir: circuit-interval çalışma, cycling, direnç çalışması, mat dersleri ve step bu kısımda dahil edilmiştir.
Özel popülasyonlar dediğimiz, örneğin kronik hastalığı olanlar, hamileler, genç ve çocuklar, morbid obez katılımcıların farklı ihtiyaçlarını gözönüne alarak, egzersiz programının herkes için güvenli ve etkili olabilmesi için gerekli bilgiler ve uygun modifikasyonlar,
Eğitmeni profesyonel iş yaşamına tam donanımlı olarak girmesini sağlamaya yönelik, profesyonel ilkeler, fitness eğitmenlerinin yasal sorumluluk alanları ve meslek ahlakı ile ilgili standartlar.

Eğitim programı 12 gündür. Sürenin %50’si bilimsel, diğer %50’si de uygulama derslerini içerir.

Bilimsel içerik konuların uzmanı olan akademisyenler tarafından, fitness alanında başarılı ve yetkin mastertrainer‘lar tarafından aktarılır.

Eğitim materyali, tamamen Türkçe olan ders kitabı ve çalışma kitabını içermektedir. Derslerde kullanılan sunumlar ders notu olarak verilmektedir. Katılımcılara başarılarını arttırmalarını kolaylaştıracak deneme sınavları uygulanmaktadır.

Programı tamamlayan katılımcıların sınav tarihleri eğitim bitiş tarihlerine göre belirlenmektedir.

 • Grup Fitness Eğitmeni olarak iş bulmanız konusunda referans teşkil eder
 • Her türde grup fitness dersini verebilmeniz için gerekli temel bilgi ve beceriye sahip olursunuz
 • Kendi grup fitness derslerinizi programlayabilirsiniz
 • Derslerinizi her fitness seviyesinde, ve her ihtiyaçtaki kişiye göre uyarlayabilirsiniz
 • Üyelerinizin istenmeyen sakatlıklarla, veya sağlık problemleriyle karşılaşmasına karşın önlem alabilir, acil durumlarda gerekli şekilde davranabilirsiniz
 • Mesleki olarak bilmeniz gereken yasal ve etik kuralları bilirsiniz,
 • Grup fitness derslerinizdeki olumlu sonuçlar sayesinde personal training hizmetleriniz için daha fazla üye kazanabilirsiniz.

Blue Vision Akademi Grup Fitness Eğitmenliği kurs programı sınavı tamamen Türkçe olarak uygulamaktadır, yabancı dil bilmeniz gerekmemektedir.

Sınav, yazılı ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.

Yazılı sınav, 100 adet çoktan seçmeli veya eşleştirme sorusundan oluşur ve bir saat sürer. Bu sınavdan geçer not almak için soruların %80’ini doğru cevaplamanız beklenecektir.

Sınavın uygulamaya yönelik kısmı yaklaşık bir saat 20 dakika sürer ve iki aşamalıdır: Birinci aşama Grup Demonstrasyonu ve ikinci aşama Bireysel Sunum. Size verilecek standart 4/4’lük ölçüde, 125-135 bpm bir müzik ile bir egzersiz dersinin sahip olması gereken bileşenleri sergilemeniz beklenecektir. Bu kısım daha önceden belirlenmiş kriterlere göre değerlendirilmekte ve geçer not alabilmeniz için 10 değerlendirme kategorisinden 9’unda başarılı olmanız beklenmektedir.

Temel Grup Egzersiz Sertifika Sınavı’na 18 yaşından büyük, geçerli CPR ve AED Sertifikası’na sahip herkes katılabilir. Kayıt için lise mezunu olmanız yeterlidir.

Katılımcı Yorumları

Ayşegül Demirsoy
AFAA-GFE, ZJ
Grup Fitness eğitimi sizin; eksik ve olması gereken yanlarınızı geliştirmek, öğretme gücünüzü arttırmak ve öğrencilerinizle iletişim kurmanız adına harika bir eğitimdir. Bu eğitimi alan tüm eğitmenlerin şanslı olduğunu düşünüyorum çünkü aldığım tüm eğitimlerden farklı ve öğreticiydi.

Eğitimlerimin çoğunu almak için yurt dışına gidiyorken Türkiye’ye bu imkanı getiren Naumman hocama çok teşekkür ediyorum. Bizi dünya standartlarına yaklaştırmak adına eğitim programlarınız çok büyük bir adım.

Özgür Aktürk
AFAA-GFE, MAC Personal Trainer
Grup Fitness eğitimi sayesinde grup fitness derslerimin tüm katılımcılarım için daha eğlenceli, daha faydalı ve daha güvenli olması için en yeni bilgi ve taktikleri öğrendim. Koreografilerimi daha hızlı ve akıcı öğretebiliyorum.

Ve sadece lisansını aldığım kurumun dersleri ile kısıtlı kalmadan, kendi Grup Fitness derslerimin de yaratıcısı olmak bana özgürlük kazandırdı.
Naumman Hoca’ya beni daha üst bir seviyeye taşıdığı için çok teşekkür ediyorum.

WeCreativez WhatsApp Support
Fitness Akademi ekibi senin için hattın diğer ucunda, aklına takılan her şeyi bize sorabiliriz.
👋 Merhaba, sana nasıl yardımcı olabiliriz?