info@fitnessakademi.com | +90 212 351 36 56
GRUP FITNESS EĞİTMENLİĞİ
sertifika programları


Grup derslerinde güvenli ve etkili egzersiz yöntemlerini öğrenerek, tercih edilen bir eğitmen olabilirsin.
GRUP FITNESS EĞİTMENLİĞİ AVANTAJLARI

GRUP FITNESS DERSLERİ

Grup Fitness dersleri birçok kişinin fitness ile ilk karşılaştığı yerlerdir. Bir eğitmenin aynı saat içinde maksimum kişiye fayda getirebilmesini sağladığı için bire bir antrenmana göre avantajlıdırlar. Bunun yanında üyelerin belli bir saatte düzenli aynı tür egzersizi yapma alışkanlığını geliştirmeleri, sosyal bir ortam sağlaması, tek tek katılımcılar için daha ekonomik olması gibi avantajları da grup fitness derslerini çok özel kılar. Grup derslerinde eğitmen ile öğrenci arasında güven ilişkisi kurulmasını kolaylaştırdığından, bireysel antrenmanlara geçmek isteyecekler için verimli bir temel hazırlar.
Grup dersleri isim ve içeriklerinden de görüleceği şekilde farklı amaçlara hizmet edecek şekilde programlanır. Kardiyovasküler fitness, kuvvet veya dayanıklılık geliştirmeye yönelik antrenmanlar, fonksiyonel antrenmanlar, esneklik ve denge gibi tüm fitness unsurlarından bir veya birkaçı aynı anda grup formatında uygulanabilir. Farklı zorluk seviyelerinde ve farklı zevklere hitabedecek şekilde veya tercih edilen ekipmanları kullanacak şekilde yaygın ders formatları oluşmuştur. Bunların bir kısmı geliştiren kişiler tarafından markalaştığından onların eğitmenliği için bu kurumların yetkilendirdiği eğitmenlerden ders almış olmak beklenir.

NEDEN GRUP FITNESS EĞİTMENLİĞİ ?


Temel Grup Egzersiz Sertifikası, Grup Fitness Eğitmeni olmak isteyenlerin genel sağlıklı popülasyona ve özel ihtiyaçları olan gruplara yönelik güvenli ve etkili grup egzersiz programlarını planlamaları ve uygulamaları için gerekli bilgi ve becerileri kazandırmaya yöneliktir. Kendi özgün derslerini vermek isteyen eğitmenler için olduğu kadar, hazır koreografili dersleri vermek isteyen eğitmenlerin de ihtiyaçlarına uygundur. Sertifikasyon sisteminin en büyük farklılığı teorik-bilimsel bilgiler yanında pratiğe yönelik becerilerin de değerlendirilmesidir. Sınav sonuçları eğitmenlerin temel yetkinlik seviyesine yönelik dünyaca kabul görmüş standardize bir ölçütüdür.

Türkiye, dünya fitness sektöründe büyümekte olan ülkeler arasında görülüyor. Son yıllarda ülkemizde görülen fitness sektöründeki hızlı büyüme, fitness eğitmenlerine olan talepte de artışa neden oldu. Özellikle nitelikli ve profesyonel grup fitness eğitmenlerine olan ihtiyaç büyürken, bu alanda çalışmaya istekli kişilerin sayısı da farkedilir şekilde artış oldu.

Eğitimini aldığı branştan farklı bir alanda çalışmak isteyenler, kariyer değişikliği yapmak isteyenlerin de ilgisini çeken fitness sektöründe, yetkinlikleri arttırmaya ve sertifikalandırmaya yönelik arayışlar görülüyor. Diğer yandan üyelerinin güvenli ve etkili egzersiz yaptığından emin olmak isteyen fitness salonları ve diğer işveren kurumlar yanlarında çalışan eğitmenlerin profesyonelliğini arttırarak onlara destek olmaya istekli.

Zumba®, Bosu, Pilates, BodyBar gibi kendine özgü fitness sistemlerinin talep görmesi ve bu derslerin yaygınlaşması bir çok kişinin bu sektöre adım atmasına da yardımcı oluyor. Kısa süreli eğitimlerle aldıkları bu sertifikaların ötesinde profesyonelleşmek isteyen eğitmenler, daha kapsamlı programlarla yaptıkları işte farklılık yaratabilir, diğerlerinin arasından sıyrılabilirler. Grup Fitness Eğitmenliği konusunda daha yetkin olarak, bir uygulayıcının ötesinde, ders programı yapabilen ve her tür dersi verebilecek alt-yapıya sahip bir eğitmene dönüşebilmek mümkün.

Blue Vision Fitness Akademi, temel egzersiz bilimlerini ve tüm grup fitness dersleri için dünya çapında geçerli prensipleri bilen, genel popülasyonun ihtiyaçlarına yönelik güvenli ve etkili grup fitness dersleri programlayabilen ve uygulayabilen, profesyonel ve mesleki ilkelere sadık, öğrenmeye ve gelişime açık, Grup Fitness Eğitmenleri yetiştirerek sektöre yararlı olmayı hedefliyor. Grup Fitness konusunda eğitim kadrosundaki akademisyenler ve profesyonel eğitmenler ile birlikte, bu amaca hizmet eden özgün, sektörel standartları temsil edecek bir mesleki gelişim programı sunuyor.
 • Kuvvet Dersleri:
  CrossFit,
  Bootcamp,
  Sports Conditioning, LesMills BODYPUMP™
 • Beden-Zihin Dersleri: Pilates,
  Yoga,
  Taichi,
  Quigong
 • Dans Fitness Dersleri: Zumba®,
  Quidance, Barre,
  Massala,
  Bangra®
 • Cardiyovasküler Fitness Dersleri: Spinning®, Schwinn®, LeMond®, Kickboxing , Step, Aquafitness, Piloxing®
 • Ekipmana Bağlı Dersler: TRX®, Kettlebell Conditioning, ViPR®, BOSU® ,
  Sandbells®
NELER ÖĞRENEBİLİRİM ?


Grup Fitness Eğitmeni
olarak iş bulmanız konusunda referans teşkil eder

Her türde grup fitness dersini verebilmeniz için gerekli temel bilgi ve beceriye sahip olursunuz

Kendi grup fitness derslerinizi programlayabilirsiniz

Derslerinizi her fitness seviyesinde, ve her ihtiyaçtaki kişiye göre uyarlayabilirsiniz
Üyelerinizin istenmeyen sakatlıklarla, veya sağlık problemleriyle karşılaşmasına karşın önlem alabilir, acil durumlarda gerekli şekilde davranabilirsiniz

Mesleki olarak bilmeniz gereken yasal ve etik kuralları bilirsiniz,
Grup fitness derslerinizdeki olumlu sonuçlar sayesinde personal training hizmetleriniz için daha fazla üye kazanabilirsiniz.

Ayrıca Grup Fitness Eğitmenlik sertifika kursuna katılanlar eğer ACE Personal Trainer Sertifikasına sahipseler bu eğitimden 2.5 CEC kredi alarak, iki yıl sonunda ACE Personal Trainer Sertifikalarını yenileme imkanına sahip olacaklardır.


KURS İÇERİĞİ


Eğitim programı 12 gündür. Sürenin %50’si bilimsel, diğer %50’si de uygulama derslerini içerir.

Bilimsel içerik konuların uzmanı olan akademisyenler tarafından, fitness alanında başarılı ve yetkin mastertrainer‘lar tarafından aktarılır.

Eğitim materyali, tamamen Türkçe olan ders kitabı ve çalışma kitabını içermektedir. Derslerde kullanılan sunumlar ders notu olarak verilmektedir. Katılımcılara başarılarını arttırmalarını kolaylaştıracak deneme sınavları uygulanmaktadır.

Programı tamamlayan katılımcıların sınav tarihleri eğitim bitiş tarihlerine göre belirlenmektedir.

 

PROGRAM İÇERİKLERİ OFFLINE ONLINE YERİNDE EĞİTİM
EREPS GFE SINAVI
TEMEL BİLİMLER EĞİTİM KİTABI (255 Sayfa)
UYGULAMALI BİLİMLER KİTABI (171 Sayfa)
ÇALIŞMA KİTAPÇIĞI (49 Sayfa)
DERS VİDEOLARI  
DERSE CANLI BAĞLANTI    
PRATİK EĞİTİM ( 6 GÜN )
YERİNDE EĞİTİM ( 6 GÜN )    

 

EĞİTİM KONULARI ;

Temel Egzersiz Bilimleri
Tüm fitness profesyonellerinin bilmesi gereken temel Anatomi, Kinesiyoloji, Biyomekanik ve Egzersiz Fizyolojisi konuları, ağırlıklı olarak aerobik-fitness’a ilişkin temel bilgiler,

Beslenme ve Kilo Yönetimi
Beslenmeye ilişkin genel bilgiler, AFAA’nın besin takviyelerine ilişkin politikası ve sağlıklı beslenmeye ilişkin üyelerin bilmesi gereken, kullanabilecekleri yaklaşımlar,

Güvenli Egzersiz İlkeleri
Egzersiz ortamında istenmeyen durumlara karşı alınabilecek önlemler ve ilk yardım gibi acil durum eylem planları,

Grup Fitness’ta Temel Eğitim Yöntemleri
Tüm eğitmenlerin sahip olması gereken temel becerileri içerir. Egzersiz prensipleri, sağlık ve fitness bileşenleri, grup egzersiz ders formatı ve bileşenleri,
a. Grup Egzersizinde Program Dizaynında standartlar ve temel ilkeler,
b. Koreografi, müzik kullanımı,
c. Dersin yoğunluğunun ayarlanması
d. Ders sırasında iletişim, motivasyon, ‘cueing’
e. Amacına uygun doğru egzersiz ve ekipman seçimi

Özgün Eğitim Teknikleri
Farklı modalitelerdeki grup fitness ders türleri ve bunların gerektirdiği özgün prensipler, eğitim teknikleri ve beceriler daha detaylı olarak görülecektir: circuit-interval çalışma, cycling, direnç çalışması, mat dersleri ve step bu kısımda dahil edilmiştir.

Özel Popülasyonlar
Özel popülasyonlar dediğimiz, örneğin kronik hastalığı olanlar, hamileler, genç ve çocuklar, morbid obez katılımcıların farklı ihtiyaçlarını gözönüne alarak, egzersiz programının herkes için güvenli ve etkili olabilmesi için gerekli bilgiler ve uygun modifikasyonlar,

Yasal Yükümlülükler ve Etik Kod
Eğitmeni profesyonel iş yaşamına tam donanımlı olarak girmesini sağlamaya yönelik, AFAA’nın önerdiği profesyonel ilkeler, fitness eğitmenlerinin yasal sorumluluk alanları ve meslek ahlakı ile ilgili standartlar.

SINAV & BELGELENDİRME

Blue Vision Akademi Grup Fitness Eğitmenliği kurs programı sınavı tamamen Türkçe olarak uygulamaktadır, yabancı dil bilmeniz gerekmemektedir.

Sınav, yazılı ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.

Yazılı sınav, 100 adet çoktan seçmeli veya eşleştirme sorusundan oluşur ve bir saat sürer. Bu sınavdan geçer not almak için soruların %80’ini doğru cevaplamanız beklenecektir.

Sınavın uygulamaya yönelik kısmı yaklaşık bir saat 20 dakika sürer ve iki aşamalıdır: Birinci aşama Grup Demonstrasyonu ve ikinci aşama Bireysel Sunum. Size verilecek standart 4/4’lük ölçüde, 125-135 bpm bir müzik ile bir egzersiz dersinin sahip olması gereken bileşenleri sergilemeniz beklenecektir. Bu kısım daha önceden belirlenmiş kriterlere göre değerlendirilmekte ve geçer not alabilmeniz için 10 değerlendirme kategorisinden 9’unda başarılı olmanız beklenmektedir.

KATILIMCI YORUMLARI


Ayşegül Demirsoy
AFAA-GFE, ZJ
AFAA sertifikasyon eğitimi sizin; eksik ve olması gereken yanlarınızi geliştirmek,öğretme gücünüzü arttırmak ve öğrencilerinizle iletişim kurmanız adına harika bir eğitimdir. Bu eğitimi alan tüm eğitmenlerin şanslı olduğunu düşünüyorum çünkü aldığım tüm eğitimlerden farklı ve öğreticiydi.

Eğitimlerimin çocuğunu almak için yurt dışına gidiyorken Türkiye'ye bu imkanı getiren Nauman hocama çok teşekkür ediyorum. Bizi dünya standartlarına yaklastirmak adına eğitim programlarınız çok büyük bir adım.
Özgür Aktürk
AFAA-GFE, Personal Trainer
AFAA sertifikasyon eğitimi sayesinde grup fitness derslerimin tüm katılımcılarım için daha eğlenceli, daha faydalı ve daha güvenli olması için en yeni bilgi ve taktikleri öğrendim. Koreografilerimi daha hızlı ve akıcı öğretebiliyorum.

Ve sadece lisansını aldığım kurumun dersleri ile kısıtlı kalmadan, kendi Grup Fitness derslerimin de yaratıcısı olmak bana özgürlük kazandırdı.
Naumman Hocaya beni daha üst bir seviyeye taşıdığı için çok teşekkür ediyorum.TEMEL GRUP EGZERSIZ SERTIFIKA SINAVI’NA KATILIM KOŞULLARI


Temel Grup Egzersiz Sertifika Sınavı’na 18 yaşından büyük, geçerli CPR ve AED Sertifikası’na sahip herkes katılabilir. . Kayıt için istenen evraklar ;


  • Kimlik Fotokopisi

  • Sağlık Raporu

  • Sabıka Kaydı

  • Diplama Fotokopisi / Öğrenci Belgesi

  • 4 Adet Fotoğraf


PİKARE 2015