info@fitnessakademi.com | +90 212 351 36 56
NEREDEN BAŞLASAM ?
kariyer planım


Fitness sektöründe tek bir yol olmamakla beraber, genelde kabul görmüş bazı tanımlar belirgindir.
Gym/Floor Eğitmeni

Fitness Eğitmeni olarak ilk etapta, bir fitness kulübünde Gym veya Floor Eğitmeni olarak çalışabilirsiniz. Gym/Floor Eğitmeni, önceden belirlenmiş gün ve saatlerde, salon içerisinde bulunmakla yükümlüdür, yani vardiya usulüyle ve maaş karşılığında çalışır.

Gym/Floor eğitmeninin vardiya sırasındaki görevleri: Gym/Floor Eğitmeni, fitness salonunda tüm üyeler ile iletişim içinde olan, onların salonun imkanlarından güvenli şekilde yararlanmalarını sağlayan, onlara ev sahipliği yapan kişidir.

Günlük işleri arasında şunlar bulunabilir:
 • Üyelikler konusunda bilgi vermek ve üyelere salonu tanıtmak;
 • Yeni başlayan üyelerin kilo, yağ-kas ölçümü, nabız, bel-kalça çevresi, sağlık bilgileri gibi değerlendirmelerini yaparak dosyalarını hazırlamak;
 • Üyenin kendi başına takip edebileceği bir egzersiz programı yazmak;
 • Salonun ekipmanlarının günlük kontrollerini yapmak ve arızalı ekipmanları bildirmek;
 • Gözetmenlik yapmak ve egzersiz yapan üyenin ihtiyaç duyduğunda yardımına gitmek ;
 • Kendilerini risk altında bırakan davranışlar yaptıklarında üyeleri ikaz etmek;
 • Satılan ürünler varsa onların satışı ile ilgilenmek;
 • Salonda organize edilen etkinlikler hakkında üyeleri haber etmek ve kayıtlarını almak;
 • İlgilenen üyelere sağlıklı yaşam alışkanlıkları ilgili bilgilendirme yapmak olabilir.

Gym Eğitmeni olmanın avantajları:
 • Sabit bir geliriniz olur;
 • Birçok üye ile iletişime geçtiğiniz için kendinizi tanıtma fırsatınız olur;
 • Bildiklerinizi uygulayarak bol deneyim kazanırsınız;
 • Üyeler ile ilgili tüm sorumluluk kulübe aittir;
 • Birçok kulüp vardiya dışında oradaki imkanları kullanarak egzersiz yapmanız için sizi teşvik eder;
 • Kulüp içinde çalışanlara sağlanan mesleki eğitimlere katılarak kendinizi geliştirme imkanınız olur;
 • Kulüp içerisinde performansınıza göre, daha yüksek maaş elde edebileceğiniz, koordinatörlük ya da direktörlük gibi idari pozisyonlara geçebilirsiniz.

  Bir kulübe Gym Eğitmeni olarak başvuracaksanız fitness ve egzersiz konusunda bilgi seviyenizi gösteren bir belgeye sahip olmanız gerekir. Bu işi yapmak için temel egzersiz bilimleri konusunda bilgilerin yanında, sıklıkla kullanılan ekipmanların özellikleri, temel fitness egzersizleri ve antrenman programları, üyelerle olumlu ilişki ve iletişim yöntemleri, sağlıklı yaşam alışkanlıkları gibi konularda temel bilgi ve becerilerine de sahip olmanız gereklidir. Mesleğe yönelik teorik ve uygulama bilgilerini ölçen sınavları geçerek alabileceğiniz ACE, AFAA, ve EuropeActive Sertifikaları mesleki uygulama için yeterli bilgi ve beceriye sahip olduğunuzu onaylayan ve uluslararası geçerliliği olan belgelerdir. Eğer bu konuda bir üniversite eğitimine sahip değilseniz, veya bilgileriniz ve uygulama becerileriniz bu belgeleri almak için henüz yeterli değilse, bu sınavları geçmek için sahip olmanız gereken bilgi ve becerileri öğreten bir kursa katılarak, gerekli materyalleri öğrenmek için yeterli derecede çalışma yaparak, deneme sınavlarında kendinizi test ederek sınavlara hazırlanabilirsiniz. Bu sınavlarda başarılı olamadığınızda tekrar girme imkanınız da vardır.

  Fitness Eğitmeni olarak çalışmaya başladıktan sonra egzersiz yapmanız ve örnek davranışlar sergilemeniz beklenir. Kendi fitness düzeyinizin gerekli seviyede olması ve düzenli bir egzersiz programını takip ediyor olmanız, hem eğitmen olarak yetkinliğiniz hem de üyeye güven vermesi açısından önemlidir. İnsanlarla iletişimden ve yardımcı olmaktan keyif alan, sorumluluk sahibi, profesyonel tavır sergileyebilecek olan, sağlıklı ve aktif yaşam konusunda bilgili eğitmenlerin başarılı olduğu gözlemlenmektedir. Liderlik becerileriniz de bu meslek de önem taşımaktadır. Bu özelliklerin tamamını geliştirmek için kendinize zaman tanımalı ve kendinizi geliştirmek için bir plan yapmalısınız. Birçok kişi egzersiz yapmayı kişisel gelişiminin bir parçası olarak görmektedir. Siz de onların eğitmeni olarak kişisel gelişiminizi her zaman öncelikli tutmalısınız.

  Fitness Eğitmenleri’nin düzenli şekilde kendilerini geliştirecekleri mesleki eğitimlere katılmaları da beklenir. Eğitimin sürekli olmasının en büyük avantajı, yeni yetkinlikler kazanarak daha fazla maddi gelir sağlamanız olacaktır. Bunun yanında, kullanılmadığı için unutulan bilgilerin tazelenmesi, var olan becerilere yeni ve daha karmaşık becerilerin eklenmesi, sektördeki yeni eğilim ve tercihlerin takip edilmesi de sürekli eğitimin getireceği kazanımlardır. Sporcu beslenmesi, yaşlılarda egzersiz programlama, hamilelik sırası ve sonrasında egzersiz yöntemleri gibi özel popülasyonlarla ilgili bilgi alarak üyelerinize ve kulübünüze daha yararlı olabilirsiniz. Özellikle gelecekte üyelerle birebir Personal Trainer olarak çalışmayı hedefliyorsanız, uzmanlık eğitimleri ile daha çok kişiye hitap edebilen, ve daha fazla yönteme hakim bir eğitmen olma şansını elde edersiniz.

  Kimi kulüplerde Gym Eğitmenlerinin aynı zamanda programdaki bazı grup derslerini vermeleri de istenir. En çok aranan dersler arasında dans fitness dersleri, esneklik dersleri, cycling dersleri sayılabilir. Bu dersleri verebilmek için gerekli eğitimleri ve sertifikaları almış olmanız da önemlidir. Yalnızca o dersin formatı ile ilgili değil, genel olarak stüdyo dersi vermek için de gerekli temel bilgi ve becerilerin tümüne sahip olduğunuzu belgelemek için Grup Fitness Eğitmenliği Sertifikası da almanız gerekir.

  Floor eğitmenleri yetkinliklerini arttırdıkça Personal Training, Grup Fitness dersleri de vererek ekstra gelir elde edebilirler. Ayrıca, kulüpleri için çeşitli organizasyonları yönetebilme, gerektiğinde üyelere bilgilendirme eğitimleri yapma gibi çeşitli hizmetleri de profesyonel hizmetlerine ekleyebilirler.

Grup / Stüdyo Eğitmeni

Fitness kulüpleri ya da bazı özel eğitim veren stüdyolarda, grup olarak yapılan egzersiz derslerini hazırlamak ve yönetmek Grup Eğitmenlerinin işidir. Grup/Stüdyo Dersi Eğitmenlerinin, salon yöneticilerinin talep ettikleri saatlerde düzenli olarak verdikleri dersleri olabilir veya kendi belirledikleri saatlerde oluşturulan gruplarla çalışabilirler. Genellikle ders başına ücret alırlar. Kimi zaman, kulüpte vardiyalı da çalıştıklarından bu bir ek gelir olabilir. Eğer serbest eğitmen olarak çalışıyorlarsa, kendi programlarına göre part-time olarak bu işi yaparlar.

Bir Grup veya Stüdyo Eğitmeninden beklenenler genellikle o dersin hazırlanması, güvenli şekilde yönetilmesi ve müşterilerin sürekliliğinin sağlanması ile görevlerdir. Örneğin;
 • Eğitmen üyelerinin bedensel ve psikolojik ihtiyaçlarına ve fitness seviyelerine uygun bir ders programı hazırlar ve ders sırasında katılımcıların egzersize uyumuna göre gerekli değişiklikleri yapabilir;
 • Eğitmen üyelerini tanımak ve onlarla iyi ilişkiler kurabilmek için gerekli zamanı, ilgiyi ayırmaya isteklidir;
 • Üyelerin kayıtlarını alır, devamlılıklarını takip eder, derse katılım sayılarını ilgili kişilere iletir;
 • Üyelerin ders programı ile ilgili görüşlerini yönetim ile görüşerek gerektiğinde uygun değişikliklerin yapılmasını sağlar;
 • Ders öncesinde ve sırasında stüdyonun katılımcıların güvenliği ve sağlığı için tehdit edici olabilecek tüm unsurlarını kontrol eder, gerekli önlemleri alır;
 • Acil durumlarla ilgili prosedürleri bilir, ve gerekli uygulamaları yapabilir;
 • Verdiği ders ile ilgili en uygun şekilde demonstrasyon, cueing ve eğitmenlik becerilerini gösterir.

Stüdyo eğitmenlerinin de tüm fitness eğitmenleri gibi temel düzeyde fitness ve egzersiz bilgisi sahibi olması gereklidir. Bir fitness kulübüne stüdyo derslerini vermek üzere başvurmadan önce, fitness ve egzersiz ile ilişkili temel bilgi ve becerilere sahip olduğunuzu gösteren bir belgeye sahip olmanız, kurumun size güvenini arttıracaktır. Bu belge sizin üyelerinize etkili ve güvenli egzersiz yaptırabilecek yetkinliğe sahip olduğunuzu gösteren, bu konuda sertifikasyon yetkisine sahip bir kuruluşun Sertifikası olursa iyi olur. ACE, AFAA ve EuropeActive onaylı Grup Fitness Eğitmenliği Sertifikası veya Uzmanlık Belgesi alarak bu konuda yetkinliğinizi ispatlayabilirsiniz. Uluslararası grup egzersiz programlarının hepsinin belgelendirdikleri eğitmenlerin bu sertifikalardan en az birine sahip olmasını önerdiğini farketmişsinizdir.

Grup / Stüdyo Eğitmenlerinin verecekleri dersi ileri düzeyde uygulayabiliyor olmaları, fitness seviyelerinin ve sağlık durumlarının uygun olması ve düzenli egzersiz yapmaları beklenir. Ayrıca, grup fitness eğitmeni iyi bir lider, disiplinli ve güvenilir bir ekip üyesi, profesyonel tavır sergileyebilen bir kişi olmalıdır. Fitness kulüplerinde ders verecek eğitmenin, en azından beden ağırlığı ile ya da dumbell, bosu, elastik bant, gymball, gliding, bodybar, TRX gibi ekipmanlarla yapılan kuvvet ve esneklik egzersizleri konusunda bilgi ve yetkinlik sahibi olmaları, ders sırasında müzik kullanımını doğru yapabilmeleri beklenir. Uzmanları için temel sertifikasyon dışında, bu ekipmanların kullanımına yönelik eğitimler de workshoplar şeklinde sık sık düzenlenmektedir. Ayrıca, özel ihtiyacı olan gruplarla çalışmak için, o konuda uzmanlık eğitimleri almaları gereklidir.

Bir ya da iki grup egzersiz formatında uzmanlaşmanız sizi daha profesyonel kılar. Kişisel olarak en çok yapmayı sevdiğiniz, karakterinize uygun egzersiz formatı bu konuda en iyi tercihtir. Tek bir ders formatını seçtiğinizde, bu konuda kendine özel eğitimler ve bir ilerleme süreci olduğunu unutmayın. Örnek olarak Zumba®, Cycling, Piloxing, Pilates Matwork, Tabata® türü dersler sayılabilir. Bu derslerin belli bir uygulama protokolleri vardır ve uygulayıcı olduğunuz müddetçe lisans bedeli olarak belli bir ödeme yapmanız gerekebilir. Kimi sistemler dersinizle ilgili birçok başka konuda da size destek verebilirler. Seçim yapmadan önce bu dersleri veren eğitmenlerden de bilgi almanızı tavsiye ederiz. Eğitmeni olacağınız formatın eğitmenlerine verdiği destekler, denetim süreçleri, sürekli eğitim olasılıkları ve Master Trainer yani Eğitmen Eğiticisi olma koşullarını da bilmeniz, iyi bir kariyer planlaması için önemlidir.

Grup Egzersiz dersleri fitness salonlarında yeni başlayanlardan en deneyimli olanlara dek tüm üyelere cazip geldiği için, bir grup dersi vermek üyelerle tanışmanıza ve bağ kurmanıza yardımcı olur. Özellikle yeni üyeleri eğitmek, onlara sağlıklı yaşam ve fitness konusunda temel becerileri kazandırmak için harika bir ortam sağlar. En başta zor gelen alışma dönemini başkalarıyla ve sizinle bağ kurarak, eğlenerek olumlu kazanımlarla geçirmelerini sağlar. Egzersizde sürekliliği sağlamaları için ihtiyaç duydukları sosyalleşme ortamını oluşturur. Bu süreci yönetmek, üyelerle paylaşım içinde olmak çoğu eğitmen için çok tatmin edici ve benzersiz bir deneyimdir. Grup dersleri aynı zamanda daha ekonomik olduğu için işiler tarafından tercih edilmektedir.

Bu nedenle, Kişiye Özel Fitness Eğitmenliği veya Pilates Eğitmenliği yapan kişiler de daha çok kişiyi aynı anda eğitebilmek, yeni üyelere daha kolay ulaşabilmek için grup derslerini hizmetleri arasında bulundurmayı tercih ederler.

Bazı Grup Fitness Eğitmenleri, sadece tek bir ders formatının eğitmeni olarak farklı yerlerde yarı-zamanlı veya serbest çalışmayı tercih edebilirler. Gündüz maaşlı bir işte çalışırken akşam saatleri veya hafta sonu Grup /Stüdyo Eğitmenliği yapan çift-kariyerli eğitmenlere rastlamak mümkündür. Bu anlamda Grup Eğitmenliği çoğu kez, tamamen sektör değiştirip tam-zamanlı olmadan önce tercih edilebilecek bir geçiş dönemini sağlar. Ders vermek dışında, fitness organizasyonlarında liderlik yaparak, sosyal sorumluluk projelerine katılarak, bir mesleki eğitmen sosyal ağına dahil olarak bu kişiler gelir ve manevi doyumlarını arttırmanın avantajını elde edebilirsiniz.

Grup Eğitmeni olmak için gerekli liderlik, iletişim ve uygulama becerilerinin çoğu zaman içinde gelişen becerilerdir. Unutulmaması gereken bir nokta bütünün parçaların toplamından fazla olduğu kuralıdır. Grup, bireylerden oluşsa da grup dersi vermek bireysel ders vermekten farklı bilgi ve becerileri içerir. Kendi tarzınızı ve olabileceğinizin en iyisini olana kadar belli bir zaman geçeceğini, ama tüm bu çabaya değdiğini belirtmemiz gerekir. Grup Fitness Eğitmeni olduktan sonra kendinizi geliştirecek eğitimlere katılmaya devam etmeniz, sizden daha tecrübeli eğitmenlerin derslerine öğrenci olarak veya yardımcı eğitmen olarak katılmanızı tavsiye ederiz.

PERSONAL TRAINER

Spor salonlarında, hastanelerin rehabilitasyon merkezlerinde, otellerin wellness merkezlerinde, özel stüdyolarda, açık alanda, müşterinin evi veya sosyal tesisinde, veya sanal ortamda bir kişiye veya iki-üç kişilik gruplara verilen fitness/egzersiz eğitmenliği hizmeti Personal Training yani Kişiye Özel Eğitim olarak adlandırılır. Personal Trainer olarak çalışan kişi, isterse bir kurum içinde çalışsın, isterse kendi işinin sahibi olsun, ders başı ücret aldığı için gelir düzeyini arttırma imkanı vardır. Ayrıca, Personal Trainer olarak sahip olduğu yetkinlikler nedeniyle ders vermek dışında birçok şekilde gelir yaratma potansiyeline sahiptir.

Personal Trainer, öncelikle üyesine hizmet vermekten sorumludur ve görevlerini işverene karşı değil müşterisine/üyesine karşı tanımlamak daha doğru olacaktır. PT Bunlar arasında öncelikli görevler,
 • Üyenin fiziksel ve psikolojik ihtiyaç ve beklentilerini, fiziksel sınırlarını değerlendirmek, bulgularına dayanarak uygun egzersiz hedefleri belirlemesine yardımcı olmak;
 • Üyenin seviyesine ve sağlık durumuna uygun bir egzersiz programını planlamak ve uygulayarak hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak;
 • Üyenin sağlıklı yaşam tarzı geliştirmesi konusunda bilgilendirilmesi, cesaretlendirilmesi, desteklenmesi ile egzersiz sürekliliğini kazanmasına yardımcı olmak;
 • Egzersiz seanslarının uygun koşullarda, üyede sağlık ve güvenlik risklerini minimuma indirerek uygulanmasını gerçekleştirmek;
 • Gerekli durumlarda risk ve acil durum yönetebilecek yetkinlikte olmak, ve kendi yetkinliklerini aşan durumlarda üyeyi ilgili sağlık uzmanına yönlendirmek;
 • Üyelerin doktor veya beslenme uzmanı gözetiminde olduğu durumlarda uzmanların tavsiyelerini takip etmek;
 • Üye bilgilerini, gelişim raporlarını kayıt ve takip etmek ve gizlilik kurallarına uygun şekilde tutmak;
 • Varsa egzersiz konusunda ulusal kılavuz ve rehberleri bilerek, özellikle medikal durumlarda uygun kılavuzları takip etmek;
 • Mesleki yetkinlik alanlarını ve etik ilkeleri bilerek üyelerine nitelikli hizmet standartlarını sağlamaktır.

Personal Trainer olmanın en heyecan verici yönü, fitness endüstrisinde birçok farklı konumda çalışabilme olanağı sağlamasıdır. Eğitmene serbest çalışma imkanı yarattığı, tatmin edici bir gelir yaratabilirsiniz.

1. Seçenek Full-Time maaşlı çalışma koşullarıdır.
 • GYM ve STÜDYO EĞİTMENLİĞİ: Çoğu kulüp fitness salonlarında vardiyalı çalışarak maaş alan bir eğitmenin eğer yetkinliği varsa üyelerine Personal Training hizmeti de vermesini ister. Bu şekilde, hem üyelerin gelişiminden daha iyi bir sonuç alınabilir, hem de eğitmenin geliri artar. Personal Trainer olarak çalışmaya başlamak için en uygun basamaktır, çünkü mesleki olarak aldığınız riskler en az ve profesyonel güvencesi en yüksek pozisyon olacaktır.
 • KLİNİK EGZERSİZ EĞİTMENİ: Sağlık sektörü ile yakından çalışmak isteyen, özel ihtiyacı olan gruplarla bire bir fitness çalışması yapmak isteyen kişiler, hastanelerin içindeki fitness salonlarında da Personal Training verebilirler. Doktorlarla yakın temasta çalışmak, belli grup üyelerin ihtiyaçlarına yönelik uzmanlaşmanızı gerektirir. Genellikle klinik alanda çalışmak için bu alanda bir akademik eğitiminiz olması tercih nedeni olabilir.

2. Seçenek Full-Time serbest çalışma koşullarıdır.
PT STÜDYO: Özel fitness stüdyolarında sadece Personal Training hizmeti vererek yine ders ücreti üzerinden gelir elde etme imkanınız vardır. Eğer girişimci ruhunuz var ise, maddi bir yatırım ve gerekli yasal koşulları karşılarsanız, kendi stüdyonuzu açarak hem eğitmen hem de yöneticilik yapabilirsiniz. Birçok eğitmenin kariyer hedefi ileride kendi stüdyosunu açmaktır. Ancak unutulmaması gereken şey, bir işyeri sahibi olmanın eğitmenlik dışında da sorumlulukları beraberinde getirdiğidir.
EVDE EĞİTMENLİK: Yoğun yaşam temposuna sahip veya değişik nedenlerle bir salona gitmeyi tercih etmeyen kişiler, evlerinde ders verebilecek serbest çalışan eğitmenleri tercih etmektedirler. Serbest meslek olarak çalışma koşullarını oluşturabilen eğitmenler, rahat ulaşım imkanlarına sahiplerse bu hizmeti vermek karşılığında ders ücretlerini ve programlarını kendilerine göre belirleyebilirler. Serbest çalışmanın bir diğer avantajı, eğitmenin başka işleri de yaparken yarı-zamanlı eğitmenlik yapabilmesidir.
AÇIK ALANDA: Serbest çalıştığınızda, sadece evde ders vermek zorunda değilsiniz. Fitnes kulüpleri ile de anlaşmalı olarak özel ders verebilirsiniz. Son zamanlarda açık havada yapılan egzersizler de ilgi çekmektedir. Egzersiz ayrılmış parklar, orman alanları bu iş için uygun mekanlar olabilir. Bu yerlerle ilgili olarak ödenmesi gerekli ücretler veya izin alınması gereken mercileri araştırmanızı tavsiye ederiz.
İŞYERİNDE EGZERSİZ: Birçok büyük ölçekli işyeri kendi binaları içerisinde çalışanlarına egzersiz yapabilecekleri stüdyolar ve wellness merkezleri sağlamaya başlamıştır. Bazen de sadece gün içerisinde kısa süreli egzersiz molaları entegre edilmektedir. Bunlar dışında kurumlar arası spor müsabakaları da düzenlenmektedir. İşyerlerinde personal trainer bulundurmak isteyen kurumlarda da part-time veya full-time iş olanakları bulunabilir.
SANAL EĞİTİM: Personal training hizmetini daha iyi duyurmak ya da daha fazla gelir elde etmek için DVD, TV programları, on-line kanallar, kitap ve yayınların da kullanımı giderek artmaktadır.

3. Seçenek Part-Time çalışma koşullarıdır. Gelir elde ettiğiniz bir başka işi yaparken, bir stüdyo, ev ya da klinik ortamında yarı-zamanlı olarak Personal Training verebilirsiniz.

ABD’de tam zamanlı Personal Trainer olarak çalışan bir kişi 2013 yılında ortalama 52.537$ gelir elde etmiş. Fitness kulüplerinin %91’i müşterilerine Personal Training hizmeti sağlamış. Birçok Personal Trainer kendi imkanlarıyla serbest olarak çalışmış. Türkiye’de de durum benzer şekilde gelişmekte. Geçmişte PT çok az bilinirken, artık kulüpler için hizmet standardı haline geldi.

Türkiye’de de büyük kulüpler eğitmenlerinin Personal Training verebilecek seviyede egzersiz bilgisi ve eğitmenlik deneyimine sahip olmasını önemsiyor. Özellikle Personal Training konusunda eğitmenlerin ACE Personal Training veya EuropeActive Personal Training sertifikalarını alması işe giriş konusunda avantj sağlıyor. Bunun nedeni, henüz Personal Training kavramının yen yeni oluşmaya başlaması ve eğitmen niteliklerini konusunda bir fikir birliğinin oluşmaması. ABD ve Avrupa ülkeleri ise bir Personal Trainer olarak başarılı olabilmeniz için sahip olmanız gereken minimum bilgi ve becerilerin standardını belirleyen kurumlar sayesinde daha net bir tanıma sahip. Yani, Fitness Eğitmeni olmak Personal Training vermek için yeterli bir koşul değildir.

Personal Trainer olarak çalışabileceğinizi göstermek için uluslararası bir sertifikaya sahip olmanız çok kıymetli bir referanstır. Bu sertifikalar, yalnızca gerekli teorik bilgiyi değil, aynı zamanda kişiye özel hizmet standartlarını, etik ilkeleri, koçluk becerilerini, güncel egzersiz programlarını da bildiğinizi gösterir. Personal Training kişiye özel bir hizmet olduğu için, vereceğiniz hizmetin gerçekten de bireye özgü bir özellik taşımasını sağlar. Önemli olan kişinin kendisi için iyi olan egzersizi, ileride kendisinde sağlık sorunları yaratmayacak, ama bedensel sağlığını iyiye götürecek yoğunlukta yapabileceği bir program sunmaktır.

Personal Trainer olmak için tek bir yol yoktur. Ancak, en güvenli yol öncelikle bulunduğunuz bilgi seviyesini doğru değerlendirmeniz, eksik bilgilerinizi tamamlamanızdır. Anatomi, fizyoloji, biyomekanik gibi temel egzersiz bilimleri konularında hakimiyet kazanmak için ayıracağınız zaman ve emeğin karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz. Bilmeniz gereken her şeyi öğrenmeniz belki uzun bir zaman alacaktır, ama size neleri bilmeniz gerektiğini ve bu alanlardaki temel çerçeveyi veren kapsamlı bir kurs bu konuda çok işinize yarar. Temel sertifikasyon sonrasında, çeşitli workshoplar, uzmanlık eğitimleri ve ek sertifikasyonlar alarak belli bir popülasyon veya egzersiz yöntemi konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Bir analoji kullanırsak, önce tesisatçı olmayı öğrendikten sonra alet çantanız ne kadar zengin ise o kadar rahat hizmet verebileceksiniz.

Bilgi ve beceri düzeyi açısından Personal Training, bir gym fitness eğitmeni ya da grup fitness eğitmeninden daha fazlasına sahip olmayı gerektirir. Personal Trainer olmak hedefleriniz içindeyse, ama geçmişte hiçbir bilgi ya da deneyiminiz yoksa, bilgileri sindirmek ve deneyim kazanmak için önce Gym Fitness Eğitmenliği yapmanız tavsiye edilebilir. Bazı bilgi alanlarında birden çok eğitime ihtiyaç duyabilirsiniz. Başka sistemlerde dersler verdikten sonra PT olarak kendinizi geliştirmek isteyebilirsiniz. İzleyeceğiniz yol tamamen bireysel tercihleriniz, yetenekleriniz ve çalışma azminiz ile ilişkilidir. Kariyer planlamanız sırasında daha fazla destek almak için tecrübeli eğitmenler veya eğitim aldığınız kişiler ile bu konuda görüşmekten çekinmeyin.

PİKARE 2015