info@fitnessakademi.com | +90 212 351 36 56
NEREDEN BAŞLASAM ?
kariyer planım


Fitness sektöründe tek bir yol olmamakla beraber, genelde kabul görmüş bazı tanımlar belirgindir.
FITNESS KARİYER PLANIM

Eğer bu sektörde çalışmaya karar verdiyseniz, tüm olanaklar hakkında bilgi sahibi olmanız, kendi yeteneklerinize ve bilgi birikiminize uygun kariyer hedeflerini en baştan tespit etmeniz sizin için iyi olacaktır. Hedefinizi belirledikten sonra, eğer henüz edinmediyseniz, bu konuyla ilgili temel bir sertifikaya sahip olmanızı tavsiye ederiz. Bizim ülkemizde sertifika eğitimi ile katılım belgesi arasında ayırım net değildir. Avrupa ülkeleri ve ABD’de sertifika eğitimlerinde başarılı olmak, bir mesleki konuda kişinin çalışabilmesi için gerekli tüm beceri ve bilgilere sahip olduğunu gösteren bir belgedir. Geçmişte birçok fitness kulübünün eğitmenlerini kendi içindeki eğitimlere tabi tutması alışıldık bir yöntemdi. Günümüzde, bu eğitimleri iş başvurusundan önce güvenilir bir kurumdan almış ve belgelemiş olmanız size bir avantaj sağlayacaktır.

ABD’de Personal Training Sertifikaları sektörde en çok tercih edilen sertifikalardır. 2014 yılında 6,5 milyon civarında kişinin ‘Personal Trainer’ (Kişiye Özel Fitness Eğitmeni) hizmeti aldığı ve bu konuda talebin önümüzdeki yıllarda, yılda %2.4 oranında artması tahmin edilmektedir. Benzer bir öngörü Türkiye için de yapılabilir. Sağlıklı bir yaşam ve zinde bir bedene sahip olmak, günümüzde belki de herkesin ilk 3 hedefi arasındadır. Sağlık amacıyla ya da sportif kondisyon geliştirmek amacıyla fitness çalışması yapan kişilerin birçoğu, artık kendi ihtiyaç duydukları egzersizi programlayabilecek, onları bu süreçte motive edebilecek nitelikli eğitmenlere ihtiyaç duyuyor. Bu şekilde daha etkili ve güvenli bir egzersiz ile hedeflerine daha kolay ulaşabileceklerini biliyorlar. Bu da eğitmenlerin kendilerini sürekli olarak güncel tutmaları, en iyi hizmet kalitesini verebilmeleri için rekabet etmeleri demek.

Birçok kişi gibi siz de, Zumba®, Pilates, Cycling, CrossFit gibi, uzun süre severek yaptığınız bir egzersiz programının dersini vererek fitness eğitmenliğine adım atmak istiyor olabilirsiniz. Öncelikle bilmeniz gereken, bu derslerin kendilerine özgü eğitim ve belgelendirme sistemleri olduğudur. Bir kısmı bir marka olarak tescillidir; yani ders adının ve içeriğinin kullanımı marka haklarına sahip kuruma aittir. Örneğin, Zumba® eğitmeni olmak için sadece Zumba® Fitness şirketinin eğitmenleri tarafından ve kendi düzenlediği eğitimlere katılmak şarttır. Pilates ise bir egzersiz sistemidir ve farklı farklı kurumların kendi markaları altında geliştirdikleri metodlar bulunmaktadır. Bir kurumun metodunda eğitim alarak o metodda Pilates türü dersleri verebileceğinize dair belge alabilirsiniz. Kendinizi yakın hissettiğiniz, tarzınıza uygun egzersiz sistemini bulduğunuzda, bu eğitmenlik belgesini vermek için yetkili kurumun ve belgenin geçerliliğini sorgulamanızı tavsiye ederiz.

Amacı, sağlıklı kişilerde bedensel esneklik, kuvvet, kondisyon arttırmak olan her tür egzersiz sistemi, temelde bir fitness çalışmasıdır. Siz, hangi sistemi uyguluyor olursanız olun, eğer fitness eğitmenliğini bir meslek olarak düşünüyorsanız, unutmamanız gereken şey, öncelikle bu meslekle ilgili temel bir teorik ve beceri düzeyine sahip olmanız ve bunu belgelendirmeniz gerektiğidir. Kısa süreli eğitimlerle Eğitmenlik Belgesi veren sistemler, eğer size sadece o yöntem ile ilişkili belli başlı bilgileri vermek üzere hazırlanmışsa, sektörde çalışmak için ihtiyacınız olan temel bilgi ve becerilerin tamamını içermeyecektir. Bu nedenle, herhangi bir grup dersini vermeyi hedefliyorsanız, Grup Fitness Eğitmenliği Sertifika Programına veya üyelerinize bire bir ders vermeyi hedefliyorsanız Personal Trainer Sertifika Programına katılarak, öncelikle genel bir sertifika alarak başlamanızı tavsiye ederiz. Zaten bir dersin eğitmeniyseniz, bu programlardan uygun olan birine devam etmeniz ve sınav ile alınan bir Sertifika sahibi olmanız, ders verdiğiniz kurumların size daha fazla güvenmesini sağlayacaktır.

Unutmayın ki, her uzmanlık alanında olduğu gibi, fitness’ta da öğrenmenin sonu yoktur. Tüm bilgiler zaman içinde güncelliğini yitirebilir, uygulanmayanlar unutulabilir, ve yeni yeni bilgi alanları ortaya çıkabilir. Tüm sektörlerde olduğu gibi fitness konusunda da güncel olan gelişmeleri takip etmeli, egzersiz bilimleri, teknolojik gelişmelerin fitness’a uyarlanması, müşterilerin gelişen beklentilerini öğrenebilmek için sürekli eğitim olanaklarını takip etmelisiniz. İster bir sertifikasyon sistemine dahil olun, ister bir egzersiz sisteminin uygulayıcı belgesini alın, size ileride sundukları geliştirme kurslarının varlığı o kurumun ciddiyetini gösterir. Kimileri tarafından ‘para tuzağı’ olduğu iddia edilse de, aslında bu kursların varlığı, size eğitim veren kurumun sizin ve üyelerinizin gelişen ihtiyaçlarına cevap verebileceğini gösterir. Siz de profesyonellere yönelik yayınları takip ederek, kendinizde eksik bulduğunuz konuların üzerinde çalışarak yıllar içinde profesyonel gelişiminizi sağlayabilir, çalışma motivasyonunuzu koruyabilirsiniz.

Fitness Eğitmenliği, müşterileri daha sağlıklı ve hareketli bir yaşam tarzını sürdürmeleri konusunda eğiten, teşvik eden ve harekete geçiren, hizmet odaklı bir meslektir. Bilgi ve becerileriniz kadar, nasıl göründüğünüz, kendi yaşam tarzınız ve fiziksel görünümünüz, ve insanlarla iletişim kurabilme becerilerinizi de geliştirmek konusunda istekli olmanız gerekir. Geçmişinde yüksekokul eğitimi olmasa da egzersiz bilimleri ve program yapma konusunda yeteri kadar bilgi sahibi, kendini geliştirmeye açık, dışa dönük, kendi kendini motive edebilen, girişken kişilerin kısa zamanda bu sektörde yükselebildiklerini gözlemlemekteyiz.

Belki sağlıklı yaşam ve fitness’a aşık bir egzerisiz tutkunusunuz; ve egzersizin kendi yaşamınıza kazandırdıklarını başkalarıyla paylaşmak istiyorsunuz.

Belki yıllarca yaptığınız spor nedeniyle edindiğiniz deneyimlerinizi artık gündelik yaşamlarını daha aktif geçirmeleri için insanlara öncülük etmek istiyorsunuz.

Belki de Beden Eğitimi konusunda aldığınız yükseköğrenimi, fitness sektöründe uygulamaya koymak için bir başlangıç arıyorsunuz. Kendi kendinize eşiniz, dostunuz, çevrenizden gelen taleplere karşı koyamayıp ders vermeye başlamış, ama bu işi daha profesyonelce yapmaya karar vermiş de olabilirsiniz.

Fitness sektöründe çalışmak için Fitness Akademi’nin size sunduğu mesleki gelişim planını inceleyerek kendinize ve hedeflerinize en uygun yolu seçebilirsiniz. Her dört adımda bir tanesini seçerek hedefinize ulaşın. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz..


PİKARE 2015